Wybierając system klimatyzacji, kierujemy się głównie korzyściami finansowym i praktycznymi. W większości przypadków, funkcjonalność staje się ważniejsza od poniesionych kosztów inwestycyjnych. W tym artykule zostanie przedstawiony jeden z systemów, który znajduje swoje zastosowanie w małych przestrzeniach domowych oraz budynkach o dużej powierzchni użytkowej. System, o którym mowa to VRF(Variable Refrigerant Flow). Jego działanie jest oparte na działaniu systemu mulitisplit, jednak dzięki kilku znaczącym różnicom w budowie działanie VRF daje więcej możliwości użytkowania oraz staje się znaczenie bardziej korzystne pod względem oszczędności energii.
Jedną z różnic miedzy systemem VRF, a systemem multisplit jest sposób połączenia jednostek wewnętrznych z jednostką zewnętrzną. Polega on na zastosowaniu dwóch rur ( ciesz, gaz), które stanowią główny obieg. W punktach rozejścia się do konkretnych jednostek wewnętrznych stosuje się trójniki (na rysunku oznaczone jako czerwone trójkąty). Dzięki takiemu rozwiązaniu sieć tego systemu może osiągnąć długość nawet do 1 kilometra. Na tym etapie opisu budowy system VRF nie różni się w dużym stopniu od klasycznego systemu multisplit. Znaczące odstępstwa zaczynają się w strukturze agregatu wyposażonego w sprężarki inverterowe.
W zależność od zapotrzebowania czynnika chłodniczego sprężarki dostosowują jego ilość w układzie. Proces ten jest wykonywany w trybie ciągłym. Dodatkowo w jednostkach wewnętrznych, zawór rozprężny określa ilość czynnika docierającego na parownik.
Aby dodatkowo zwiększyć wydajność urządzenia instaluje się falownik klimatyzatora, który dodaje falownik DC do sprężarki w celu obsługi zmiennej prędkości silnika. Dzięki takim rozwiązaniom urządzenie pracuje tylko z wymaganą mocą oraz ilością czynnika chłodzącego potrzebnymi do zapewnienia wymaganego poziomu jakości powietrza.
Komfort użytkowania pomieszczenia często zależy od temperatury w nim panującej. Preferencje dotyczące optymalnej temperatury w pokoju różnią się nie tylko między pracownikami biura, ale również wśród domowników. Spełnienie oczekiwań każdego użytkownika danego pomieszczenia daje możliwość system VRF o konstrukcji trzyrurowej pozwala na ogrzewanie części pomieszczeń przy jednoczesnym chłodzeniu pozostałych. Konstrukcja trzech rur pozwala na przekazywanie ciepła ze stref chłodzonych do tych, które wymagają ogrzania. Proces ten przebiega, dzięki jednostce grzewczej działającej jako skraplacz, dostarczając schłodzoną ciecz z powrotem do linii chłodzenia.
Podsumowując system VRF, w porównaniu do systemu multisplit zyskuje na dużej długości sieci obsługiwanej przez jedną jednostkę zewnętrzną, dzięki czemu idealnie nadaje się do zastosowania w budynkach o dużej przestrzeni takich jak biura czy hotele. Dzięki zastosowaniu zmiennej ilości czynnika chłodniczego oraz odpowiedniej mocy silnika w stosunku do zapotrzebowania system VRF jest w stanie efektywnie pracować oszczędzając energię. Dodatkowo system trzyrurowy VRF jest w stanie jednocześnie grzać wybrane pomieszczenia oraz chłodzić pozostałe co stanowi rozwiązanie dla zaspokojenia różnych zapotrzebowań domowników bądź pracowników. Pozostałe zalety i wady to:
Zalety
- Możliwość zastosowania w wysokich budynkach (ok. 100m różnicy w wysokości między jednostką wewnętrzną, a jednostką zewnętrzną)
- Możliwość sterowania za pomocą pilota bądź Internetu z dowolnego miejsca na świcie
- Możliwość zaoszczędzenia do 55 % energii stosunku do porównywalnego sprzętu jednolitego
- Montaż etapowy – umożliwia uruchomienie systemu, którego nie wszystkie jednostki wew. zostały zamontowane
- 5. Duży zakres temperatur pracy jednostki zew. ( grzanie – od -20oC do 16oC, chłodzenie – od -5oC do 40oC)